Konec šolskega leta za četrtošolce je moj najsrečnejši dan v letu, vsaj kar se šole tiče. Pouk po prvomajskih počitnicah je namreč eno samo matranje. Na koncu v šolo hodijo samo še tisti dijaki, ki bodo na maturi tako ali tako dosegli nadpovprečne rezultate. Tisti dijaki, ki bi zadnje ure ponavljanja krvavo potrebovali, pa hodijo v šolo, samo še izsiljevat... kar naenkrat si vsi zaslužijo višje ocene.
Letos sem dala en popravni izpit. Ne bi mogla rečt, da z njimi pretiravam. Peti popravni izpit v 16 šolskih letih verjetno pomeni, da si je dijak le-tega zaslužil. Njemu se to sicer ne zdi in zgodila se mu je velika krivica. Očitno se to ne zdi niti našemu vodstvu, saj me je dan potem, že ob 8h zjutraj klical ravnatelj in želel obrazložitev. Malo pred konferenco me je klical še direktor... Nekateri dijaki so pri nas zares zelo pomembni, jaz se pa ob tem sprašujem, kakšno avtoriteto ima potem še učitelj, če niti ocen ne more zaključit po svoji lastni presoji.
Če pogledam malo bolj natančno... ta dijak je bil pri ekonomiji prisoten cca 20% ur, njegov argument je, da je imel vse ure opravičene. Ob polletju je imel "nms", ki ga do konca leta ni popravil. Na prvi rok popravljanja ni prišel, verjetno opravičeno, na drugem pa je pisal 18%. Mnogo premalo za pozitivno oceno. Potem je imel možnost pisat celoletni test. Dan pred konferenco in 14 dni pred maturo je oddal prazen list. Nič. Na dan konference je hodil po šoli za mano, kot senca. In težil. In me prepričeval, kako vse zna. Na mojo pripombo, da tega ni pokazal, je bil njegov argument, da je zmrznil. Ko se bo odmrznil bo delal popravni izpit, jaz pa se bom še nekaj časa zagovarjala zaradi njegovega neznanja.
Ko sem hodila v srednjo šolo, je bil učitelj avtoriteta. Niti na misel nam ni prišlo takšno obnašanje. Ali je danes takšno naše šolstvo, ali je tako le na naši šoli?
Pri takem odnosu in ocenah ti drugega, kot da daš popravni izpit, ni preostalo.
OdgovoriIzbrišiSem pa opazila, da so se pri nas letos (4. letnik gimnazije) profesorji veliko bolj "trudili", da ne bi dali popravcev. Priložnosti za popravlanje so kar 'kapljale'. :D
Res je v 4. letniku manj popravnih izpitov, ker se zavedamo, da ne moreš opravljat mature. Ampak, kar je preveč, je pa preveč.
OdgovoriIzbrišiPri meni že tako ali tako pišejo 4 teste, dva izmed njih lahko popravljajo (izboljšujeno) in vpišem boljšo oceno. Za vsak test sestavljam najmanj tri ali štiri roke in se mi že meša :(
Če bi bili vsi profesorji tako prijazni, kot si ti, bi bil pouk veliko lepši. :D
OdgovoriIzbrišiVečini naših fantov se je letos zmešalo. Taki, ki so do sedaj naredili z dobrim uspehom in brez popravnega imajo letos po 4 popravne (samo zaradi lastne lenobe). Najhujše je, da se niti ne sekirajo, ker "bojo pač jeseni delali maturo".
Nekateri se še vedno ne zavedajo, da v šolo ne hodimo zaradi staršev.
Se popolnoma strinjam s tabo :)
OdgovoriIzbrišiNa srečo imam dve hčerki, ki od nekdaj vesta za koga in zakaj se učita;)
Mislim vsaj kolikor te poznam če se lahko tako pove... Nekdo na tvojem mestu bi jih vrgel veliko več in to z upravičenem razlogom. Učitelji ste vsaj za mene uboge duše. Ne bi opravljal vašega poklica za noben denar.
OdgovoriIzbrišiStrinjam se z Pajovim komentarjem. Priznam, da bi raje kramp pa lopato gonil, kot pa se dajal z dijaki. Mimogrede...približno kakšni smo bili mi in šolski sistem v naših časih je lepo opisal Lenart Zajc v knjigi ''5 do 12 h''. Sinoči sem jo stresel na dušek in postal hudičevo nostalgičen. Jap...včasih je bila avtoriteta...potem dolgo časa nič...potem miličniški pendrek...ga skoraj ni bilo junaka, kateri se ne bi ''streznil''.
OdgovoriIzbrišiLP
Saj ima učiteljski poklic tuli lepe strani. Vsako leto je vsaj 1/3 v razredu dijakov, zaradi katerih se splača vztrajat ;)
OdgovoriIzbriši@Matjaž: To knjigo bom pa gotovo vzela v roke.